Tuuli hyvässä tikissä Monzassa

Sarjan yhteispisteissä sijalla 15 oleva Tuuli ajoi perjantain harjoituksissa 12. kovimman kierrosajan.

Tuuli teki Yamahallaan hyvää työtä myös ensimmäisessä aika-ajossa, jossa hän sijoittui 15:nneksi lukemin 2.09,835.

Kärkeen karautti kautta hallinnut ja sarjaa Yamahan puikoissa johtava belgialainen Gauthier Duwelz, joka pysäytti kellot ajassa 2.06,536.

Edellisessä osakilpailussa Hollannin Assenissa jalkansa telonut Triumph-kuljettaja Eemeli Lahti on toipilaana sivussa Monzasta.

Toinen aika-ajo ja kilpailu ajetaan lauantaina.

Kuparinen 28:s Superstock
1000-luokan 1. aika-ajossa

Eeki Kuparinen ajoi puolestaan Superstock 1000-luokan FIM Cupin ensimmäisessä aika-ajossa sijalle 28 Monzassa. Harjoituksissa hän ylsi 17:nneksi.

BMW:llä kisaavan Kuparisen nopein kierros kulki vaikeissa olosuhteissa lukemin 1.53,589.

Aika-ajon ykkönen oli ranskalainen BMW-kuljettaja Sylvain Barrier ajalla 1.47,726.

Luokan toinen aika-ajo ajetaan lauantaina ja kilpailu sunnuntaina.

Monza, Italia.
Superstock 600-luokan 3/9 EM-osakilpailu. 1. aika-ajo:

  1. Gauthier Duwelz, MTM-MVR Racing Team, Yamaha YZF R6 2.06,536
  2. Federico D'Annunzio, PATA by Martini Team, Yamaha YZF R6 2.06,571
  3. Alessandro Nocco, San Carlo Team Italia, Kawasaki ZX-6R 2.07,012
  4. Luca Salvadori, PATA by Martini Team, Yamaha YZF R6 2.07,087
  5. Dakota Mamola, Yakhnich Motorsport, Yamaha YZF R6 2.07,724
  6. Franco Morbidelli, San Carlo Team Italia, Kawasaki ZX-6R 2.08,004
  7. Roberto Mercandelli, Rosso e Nero, Yamaha YZF R6 2.08,707
  8. Bastien Chesaux, EAB Ten Kate Junior Team, Honda CBR600RR 2.08,945
  9. Manuel Tatasciore, Bike e Motor Racing Team, Yamaha YZF R6 2.09,056
10. Nicolas Stizza, Team Trasimeno, Yamaha YZF R6 2.09,083
11. Tony Covena, Nito Racing, Kawasaki ZX-6R 2.09,164
12. Christian Gamarino, Team Goeleven, Kawasaki ZX-6R 2.09,304
13. Adrian Nestorovic, MTM-MVR Racing Team, Yamaha YZF R6 2.09,711
14. Wayne Tessels, Waynes Racingteam, Suzuki GSX-R600 2.09,759
15. Niki Tuuli, Niki Tuuli Racing, Yamaha YZF R6 2.09,835

Superstock 1000-luokan FIM Cupin 3/9 osakilpailu. 1. aika-ajo:
  1. Sylvain Barrier, BMW Motorrad GoldBet STK, BMW S1000 RR HP4 1.47,726
  2. Eddi La Marra, Barni Racing Team, Ducati 1199 Panigale R 1.48,429
  3. Niccolo Canepa, Barni Racing Team, Ducati 1199 Panigale R 1.48,648
  4. Christoffer Bergman, BWG Racing Kawasaki, Kawasaki ZX-10R 1.49,073
  5. Jeremy Guarnoni, MRS Kawasaki, Kawasaki ZX-10R 1.49,077
  6. Michele Magnoni, G.M. Racing, BMW S1000 RR 1.49,105
  7. Marco Bussolotti, Rider Promotion by T.Trasimeno, BMW S1000 RR 1.49,291
  8. Lorenzo Savadori, Team Pedercini, Kawasaki ZX-10R 1.49,618
  9. Alessandro Andreozzi, Pedercini Team, Kawasaki ZX-10R 1.49,666
10. Ondrej Jezek, SK Energy – Fany Gastro, Ducati 1199 Panigale R 1.49,857
11. Matthieu Lussiana, Team Aspi, Kawasaki ZX-10R 1.49,889
12. Ferruccio Lamborghini, EAB Ten Kate Junior Team, Honda CBR1000RR 1.50,490
13. Alen Gyorfi, H-Moto Team, BMW S1000 RR 1.50,738
14. Romain Lanusse, Team MRS Kawasaki, Kawasaki ZX-10R 1.50,893
15. Greg Gildenhuys, BMW Motorrad GoldBet STK, BMW S1000 RR HP4 1.51,053
…28. Eeki Kuparinen, Motomarket Racing, BMW S1000 RR 1.53,859

Superbike-luokan MM-osakilpailu 4/15. 1. aika-ajo:
  1.  Marco Melandri, BMW Motorrad GoldBet SBK Team, BMW S1000RR 1.42,883
  2. Jonathan Rea, Pata Honda World Superbike Team, Honda CBR 1000RR + 0,274
  3. Sylvain Guintoli, Aprilia Racing Team, Aprilia RSV4 Factory + 0,627
  4. Tom Sykes, Kawasaki Racing Team, Kawasaki ZX-10R + 0,638
  5. Davide Giugliano, Althea Racing, Aprilia RSV4 Factory + 0,740
  6. Michel Fabrizio, Red Devils Roma, Aprilia RSV4 Factory + 0,966
  7. Eugene Laverty, Aprilia Racing Team, Aprilia RSV4 Factory + 1,073
  8. Loris Baz, Kawasaki Racing Team, Kawasaki ZX-10R + 1,078
  9. Leon Camier, FIXI Crescent Suzuki, Suzuki GSX-R 1000 + 1,223
10. Jules Cluzel, FIXI Crescent Suzuki, Suzuki GSX-R 1000 + 1,583
11. Carlos Checa, Team Ducati Alstare, Ducati 1199 Panigale R + 1,880
12. Ayrton Badovini, Team Ducati Alstare, Ducati 1199 Panigale R + 1,940
13. Chaz Davies, BMW Motorrad GoldBet SBK Team, BMW S1000RR + 2,109
14. Max Neukirchner, MR Racing, Ducati 1199 Panigale R + 2,972
15. Federico Sandi, Team Pedercini, Kawasaki ZX-10R + 3,453
16. Fabrizio Lai, Team Pedercini, Kawasaki ZX-10R + 4,309
17. Kousuke Akiyoshi, Pata Honda World Superbike Team, Honda CBR 1000RR + 4,318
18. Vittorio Iannuzzo, Grillini Dentalmatic SBK, BMW S1000RR + 4,626
19. Mark Aitchison, Team Effenbert Liberty Racing, Ducati 1098R + 4,638