Seistola villillä kortilla Superenduron Suomen MM-osakilpailun finaalieriin

Kortti on arvokas, sillä se takaa suoran pääsyn kolmeen finaalierään.

Karsintojen kautta suomalaiskuljettajista Seistolan seuraksi finaaleihin pyrkii puolestaan Toni Eriksson, mikä ilmenee FIM:n julkaisemilta tuoreilta starttilistoilta.

Kuusi osakilpailua kattavasta sarjasta on ajettu Puolan ja Saksan osakilpailut.

Jo kuudetta peräkkäistä MM-kultaa haarukoiva puolalaisvirtuoosi Taddy Blazusiak johtaa sarjaa 13 pisteen erolla britti David Knightiin.

Knightin maanmies Jonny Walker majailee kolmantena 35 pistettä Blazusiakin takana.

Junioreissa kotiyleisön edessä Helsingissä kilpailevat Dick Bergman ja Henri Partti.

Naisten listoilta löytyvät puolestaan jo Saksassa sähäkän Superenduron kiehtovaa ilmapiiriä aistinut Sanna Kärkkäinen ja Nelli Elo.

Naiset kilpailevat maailmancupin statuksella. Mestaruus ratkaistaan Saksan ja Suomen osakilpailujen perusteella. Titteliin tukevan otteen omaa britti ja Seistolan Sherco-tiimikaveri Emma Bristow.

Superenduron Suomen MM-osakilpailun (3/6) starttilistat:
2 Cody Webb USA, KTM
5 Matti Seistola Suomi, Sherco
7 Kyle Redmond USA, Beta
13 Paul Bolton Iso-Britannia, KTM
17 Aurelien Addesso Ranska, Kawasaki
18 Giacomo Redondi Italia, Beta
22 Jonny Walker Iso-Britannia, KTM
26 Marcus Kehr Saksa, Sherco
28 Xavi Leon Sole Espanja, Husqvarna
33 Taylor Robert USA, KTM
43 Daniel McCanney Iso-Britannia, Husqvarna
54 Michele Bosi Italia, KTM
61 Dani Gibert Espanja, Gas Gas
74 Mario Roman Espanja, KTM
89 Alfredo Gomez Espanja, Husqvarna
91 Eloi Salsench Espanja, Gas Gas
101 David Knight Iso-Britannia, KTM
111 Taddy Blazusiak Puola, KTM
115 Krzyzstof Jarmuz Puola, Honda
238 Pawel Wizgier Puola, KTM
277 Toni Eriksson Suomi, KTM
443 Michal Wlodarczyk Puola, Gas Gas
551 Vitalijs Ovcinnikovs Latvia, KTM

Juniorit:
5 Jake Subachus Iso-Britannia, Sherco
6 Oskar Kaczmarzyk Puola, KTM
8 Blake Gutzei Etelä-Afrikka, Husqvarna
11 Andreas Linusson Ruotsi, KTM
18 Jack Edmondson Iso-Britannia, KTM
21 Owain Humphreys Iso-Britannia, Husqvarna
23 Gethin Humpbreys Iso-Britannia, Husqvarna
35 Joffrey Marin Ranska, Kawasaki
38 Romain Leloup Ranska, Sherco
39 Dick Bergman Suomi, Honda
43 Jon Hunt Iso-Britannia, Sherco
55 Wade Young Iso-Britannia, KTM
61 Grzegorz Kargul Puola, KTM
72 Ron Jonhson Iso-Britannia, Husqvarna
96 Tim Apolle Saksa, Husqvarna
109 Henri Partti Suomi, KTM
114 Ty Termaine USA, KTM
248 Adrian Andrzejak Puola, KTM
304 Manuel Lettenbicher Saksa, KTM

Naiset:
6 Emma Bristow Iso-Britannia, Sherco
69 Natalia Sniada Puola, TM
93 Sandra Gomez Espanja, Husqvarna
96 Jane Daniels Iso-Britannia, Husqvarna
151 Lexi Pechout Kanada, Sherco
303 Sanna Kärkkäinen Suomi, KTM
913 Nelli Elo Suomi, TM