Lehtirannalle neljä kakkossijaa Imatranajossa uudella BMW:llä

Vain yhden testipäivän jälkeen täysin uudella BMW M1000RR Superbike -pyörällä ajanut Niko Lehtiranta osoitti Imatranajossa kuuluvansa kärkivauhtiin. Viikonlopun saldoksi kertyi neljä kakkossijaa, runsaasti arvokasta oppia ja vahvan näytön siitä, että uusi kalusto tarjoaa erinomaiset lähtökohdat jatkoon.
Maskulainen Niko Lehtiranta otti urallaan merkittävän askeleen, kun hän kilpaili Imatranajossa ensimmäistä kertaa Alpha Racingin rakentamalla BMW M1000RR Superbike -pyörällä. Kyseessä oli sama pyörä, jolla Erno Kostamon oli alun perin tarkoitus kilpailla tämän vuoden Imatranajossa.
Valmistautuminen viikonlopulle jäi kuitenkin poikkeuksellisen lyhyeksi. Pyörä saatiin tiimille vasta Imatranajoviikon maanantaina, joten ennen kilpailuja alle kertyi vain yksi testipäivä Alastaron radalla. Aiemmin Lehtirannalla ei ollut kokemusta kyseisestä pyörästä tai vastaavasta Superbike-kalustosta, joten uuden äärellä oltiin.
Uusi BMW tuntui kuitenkin heti ensi metreiltä lähtien kuljettajan käteen luontevalta.
– Pyörä tuntui heti todella hyvältä. Kaikki oli toki vielä uutta ja säätöjä haettiin, mutta fiilis oli alusta asti todella hyvä, Lehtiranta kertoo.
Imatranajoviikonloppuun oman pienen haasteensa toi vähäinen ajomäärä täysin uudella pyörällä. Lisäksi sääennuste lupaili koko viikonlopuksi sadetta ja vaihtelevia olosuhteita, mikä teki uuden kaluston opettelusta entistäkin haastavampaa.
Imatralla harjoitteluun ei juuri ollut mahdollisuuksia, sillä ensimmäiset ajosetit olivat suoraan aika-ajoja. Lehtiranta kilpaili viikonlopun aikana Open Superbike -luokassa sekä ensimmäistä kertaa Imatranajon yhteydessä ajetussa ESR (European Series Road Racing) Superbike -luokassa.
Heti ensimmäisessä aika-ajossa Lehtiranta yllätti sekä itsensä että monet muut ajamalla koko joukon nopeimman kierrosajan täysin uudella pyörällä. Kokenut Eemeli Lahti oli kuitenkin aivan tuntumassa. ESR Superbike -luokan ensimmäisessä aika-ajossa Lehtiranta oli kolmanneksi nopein.
Perjantain jälkeen tunnelma oli hyvä. Ensimmäinen päivä osoitti, että vauhti riitti heti kärkeen, ja viikonlopun aikana tavoitteena oli jatkaa pyörän kehittämistä sekä parantaa vauhtia pikkuhiljaa.

Lauantain toisissa aika-ajoissa vauhti säilyi erinomaisena. Lehtiranta oli molemmissa luokissa aivan kärjen tuntumassa ja varmisti näin ollen lähtöpaikat eturivistä päivän kilpailuihin.
Ensimmäisessä Open Superbike -kilpailussa Lehtiranta onnistui startissa erinomaisesti ja nousi kilpailun kärkeen. Lahti pääsi kuitenkin pian ohitse ja onnistui rakentamaan pienen mutta ratkaisevan eron. Lehtiranta ajoi varman kilpailun, piti oman vauhdin tasaisena ja varmisti hienosti toisen sijan heti ensimmäisessä kilpailussa uudella pyörällä.
Lauantaina ajettu ESR-sarjan ensimmäinen osakilpailu oli pitkälti toisinto Open luokan kilpailusta. Maalissa jälleen hienosti toisena. Tästä oli hyvä jatkaa sunnuntaihin, jossa oli edessä vielä kaksi kilpailua.
Sunnuntain ESR Superbike -kilpailussa lähtö ei onnistunut suunnitelmien mukaisesti, ja ensimmäisen mutkan jälkeen Lehtiranta oli vasta viidentenä. Nopeasti ajorytmi kuitenkin löytyi, ja ohitusten jälkeen Lehtiranta nousi jälleen kärkitaisteluun. Lahti oli kuitenkin ehtinyt karata jo liian kauas, mutta vahvan nousun ansiosta, Lehtiranta varmisti jälleen itselleen yhden kakkossijan.
Viikonlopun huipennuksena nähtiin King of Imatra -kilpailu, johon pääsivät mukaan vain vaaditun aikarajan alittaneet kuljettajat. Vettä tuli taivaalta juuri ennen starttia ja rengaspeli oli yhtä arvoitusta. Heti startin jälkeen kilpailu keskeytettiin turva-aidan vaurioitumisen vuoksi. Keskeytyksen aikana sadekuuro yllätti, mutta kuuron jälkeen aurinko alkoi kuivattaa pintaa nopeasti. Renkaan valinta uusintalähtöön oli todellinen arpapeli.
Uusintastartissa Lehtiranta ampaisi kärkeen ja johti kilpailua ensimmäiset kierrokset. Lahti nousi kuitenkin lopulta ohi, ja kilpailun edetessä sekä radan kuivuessa Lehtirannan alle valitut sadekelin renkaat alkoivat kulua nopeasti. Vaikka kierrosajat pysyivät hyvinä, oli Lahti päässyt sen verran karkuun, ettei ajamalla eroa ollut mahdollista saada kiinni. Viimeisillä kierroksilla tärkeintä oli varmistaa maaliin pääsy ja toinen sija.
Viikonlopun saldoksi muodostui neljä kilpailua ja neljä kakkossijaa. Viikonloppu oli siis erittäin onnistunut, kun ottaa huomioon vähäiset testikilometrit ja sen, että koko viikonlopun ajan pyörään haettiin vasta sopivia säätöjä. Osa muutoksista osoittautui oikeiksi, osa vei väärään suuntaan, mutta jokainen ajokerta toi lisää tärkeää tietoa tulevia kilpailuja varten.
– Tietysti vähän jää mietityttämään, mihin vauhti olisi riittänyt, jos testikilometrejä olisi ollut enemmän. Silti tähän viikonloppuun voi olla tyytyväinen. Kokonaisuudessaan tämä oli onnistunut avaus itselleni täysin uudella pyörällä, Lehtiranta summaa viikonloppuaan.
Seuraavaksi katseet kääntyvät heinäkuun lopussa ajettavaan Motoparkin SM-osakilpailuun. Sitä ennen Lehtirannan tavoitteena on saada uuden pyörän kanssa mahdollisimman paljon testikilometrejä.
– Haluan vielä kiittää Ernoa tästä mahdollisuudesta. Tällaisia tilaisuuksia ei tule kovin usein vastaan. Nyt tästä on hyvä jatkaa eteenpäin ja alkaa ottaa pyörästä kaikki potentiaali irti. Uskon, että vauhti paranee sitä mukaa, kun saadaan enemmän kilometrejä alle.
Teksti: Lehtiranta Racing, kuva: Harjukuvat