Jussi Haapanen palasi osakilpailuvoittajaksi MP-taidon Vesitorninmäen kilpailussa

Pienelle alueelle pakattu kilpailu varikkoineen oli todellinen menestys.

Myös yleisö löysi kiitettävästi paikalle, pieni kävelymatka ylämäkeen ei tuntunut häiritsevän moottoripyöräilystä kiinnostuneita.

Haapanen, 44, voittoon

Tampereen nuori Timo Myöhänen on kahden viime vuoden Suomen Mestari, Haapanen oli viime vuonna toinen ja toissa vuonna loukkaantuminen esti tiukimman kisailun.

Vesitornimäen tarkkailujaksojen arveltiin jo etukäteen soveltuvan Jussi Haapaselle paremmin ja hän ei pettänyt ennakko-odotuksia.

Suuria korkeuseroja ja portaita sekä ennen kaikkea liukkaus suosivat veteraania nuoruuden sijaan.

Haapanen paransi kaikilla kolmella kierroksella ajoansa ja oli lopulta kolme pistettä parempi Myöhästä. Nykysääntöjen mukaisesti hän siirtyi myös SM-yhteispisteissä johtoon.

Haapasen seurakaveri Jere Karjalainen oli kolmas ja MP-taidon oma poika Ossi Jahn neljäs.

MP-taito saavutti
kaksoisvoiton A-luokassa

Henry Vierimaa joutui keskeyttämään teknisiin ongelmiin ensimmäisen osakilpailun Tervakoskella. Tänään Vesitorninmäellä Vierimaa teki Jussit ja paransi ajoaan reippaasti joka kierroksella.

Huomenna sunnuntaina veteraani-ikäiseksi siirtyvä Sami Kymäläinen kärsi edelleen parin viikon takaisesta selkävaivasta ja ajo oli aika vaisua, kuitenkin kakkonen ja yhteispisteissä selvä johto.

Forssan Onni Oja oli kolmas pari pinnaa Kymäläiselle hävinneenä.

B-luokassa myös
veteraanikomento

Vammalan Timo Setälä on lähes samaa ikäluokkaa Sami Kymäläisen kanssa, Timo hallitsee B-luokkaa mennen tullen varmalla ajollaan. Siinä on havinaa sieltä trialin kultavuosilta.

Nuoret sankarit Tomi Männikkö ja 15v tänään täyttänyt Leevi Lindqvist ovat kuitenkin tulevina vuosina meidän kärkiajajia.

+40 Saku Sipponen edelleen

Vantaan Saku Sipponen on trialin ikoneja. Saku jaksaa vuosi toisensa jälkeen käydä kolhimassa kroppaansa trialissa.

Viime vuonna tuli ensimmäinen Suomen Mestaruus ja sama on tahti myös nyt. Sakun jälkeen sijoitukset vaihtelevat suuresti.

SuperCup on sekoitus
nuoruutta ja vähän vanhempaa

Tunnetun trial-perheen vesa Max Angelma oli tänään ykkönen, toisen tunnetun trial-perheen Niko Nurmio kakkonen.

Pojat ovat tasapisteillä SuperCupin yhteispisteissä tasoissa.

SM 2/6 Vesitorninmäki Kirkkonummi MP-taito r.y.
Tulokset ja SM-tilanteet:
Suomen Mestaruus Eliitti:

1. Jussi Haapanen JMU Gas Gas 29   
2. Timo Myöhänen HäMK Ossa 32     
3. Jere Karjalainen JMU Beta 54     
4. Ossi Jahn MPT Gas Gas 69      
5. Mika Kivelä MPT Ossa 80      
6.  Janne karjalainen JMU Beta 92
    
Tilanne 2/6:
1. Jussi Haapanen JMU Gas Gas 45  
2. Timo Myöhänen HäMK Ossa 45  
3. Jere Karjalainen JMU Beta 29
4. Mika Kivelä MPT Ossa 27
5. Ossi Jahn MPT Gas Gas 24
6.  Janne karjalainen JMU Beta 20
   
Suomen Cup A-luokka:
1. Henry Vierimaa MPT Sherco 51    
2. Sami Kymäläinen MPT Ossa 59      
3. Oja Onni FMS Gas Gas 61      
4. Leevi Paajanen TeMK Beta 66      
5.Mikko Seistola HäMK Gas Gas 71     
6. Mikko Mäkelä JSMK Gas Gas 78     
7. Lari Seppälä HäMK Beta 84      
8. Lari Rantanen VMK Montesa 87     
     
Tilanne Suomen Cup A-luokka 2/6:  
1. Sami Kymäläinen MPT Ossa 45
2. Oja Onni FMS Gas Gas 36
3. Mikko Seistola HäMK Gas Gas 27
4. Leevi Paajanen TeMK Beta 26
5. Henry Vierimaa MPT Sherco 25
6. Mikko Mäkelä J-SMK Gas Gas 21
7. Lari Seppälä HäMK Beta 19
8. Lari Rantanen VMK Montesa 16
9. Jesse Jokinen FMS Sherco 9  
     
Suomen Cup B-luokka:    
1. Timo Setälä VamMK Beta 30     
2. Tomi Männikkö Temk Beta 43     
3. Leevi Lindqvist MPT Gas Gas 60     
4. Pertti Teräsahde SsMK Gas Gas 64      
5. Tuukka Moberg FMS Sherco 80     
6. Tomi Remander MPT Gas Gas 87     
     
Tilanne Suomen Cup B-luokka 2/6:  
1. Timo Setälä VamMK Beta 50
2. Tomi Männikkö Temk Beta 40  
3. Leevi Lindqvist MPT Gas Gas 29
4. Pertti Teräsahde SsMK Gas Gas 24
5. Antti Sirkiä MPT Ossa 16
6. Tuukka Moberg FMS Sherco 11
7. Tomi Remander MPT Gas Gas 10
8. Jonne Seppälä VamMK Beta 10  
9. Niko Lehto TeMK Beta 9     
     
Suomen Mestaruus +40:
1. Sakari Sipponen VMK Sherco 20      
2. Ilkka Oittinen TeMK Gas Gas 34    
3. Marko Itäkunnas MMK Gas Gas 42      
4. Ari Kyöstilä TeMK Gas Gas 43     
5. Jan Grönholm MPT Ossa 46     
6. Jörgen Nylund Temk Ossa 47     
7. Veijo Matinaho SaMK Gas Gas 58      
8. Juha Eerola MPT Ossa 69     
     
Tilanne SM +40 2/6:
1. Sakari Sipponen VMK Sherco 50  
2. Ilkka Oittinen TeMK Gas Gas 36
3. Jörgen Nylund Temk Ossa 30  
4.  Marko Itäkunnas MMK Gas Gas 27  
5.  Ari Kyöstilä TeMK Gas Gas 26  
6. Jan Grönholm MPT Ossa 21  
7. Veijo Matinaho SaMK Gas Gas 15  
8. Juha Eerola MPT Ossa 15
9. Kaj Bergman MPT Ossa 9  
10. Kai Malaska HäMK Ossa 8  
11. Timo Sirkiä MPT Ossa 5  
12. Sami Jääskeläinen HäMK Montesa 4
13. Juha Lamberg TeMK Beta 3  
     
SuperCup 2/6:   
1. Max Angelma TeMK Gas Gas 61      
2. Niko Nurmio MPT Beta 65     
3. Leevi Seppälä HäMK Beta 84      
4. Tomi Hämäläinen VamMK Montesa 93      
5. Samuel Jääskeläinen HäMK Beta 101     
     
Tilanne SuperCup 2/6:  
1. Max Angelma TeMK Gas Gas 45
2. Niko Nurmio MPT Beta 45  
3. Leevi Seppälä HäMK Beta 32  
4. Tomi Hämäläinen VamMK Montesa 26  
5. Samuel Jääskeläinen HäMK Beta 11

Samanlaisia ​​uutisia

Viimeisin numero