Lehtiranta tyytyväinen otteisiinsa Imatranajon Superbike-luokassa

Viime viikonloppuna järjestettiin 59. Imatranajo, kansainvälisen IRRC-katuratasarjan osakilpailu. Tapahtuma keräsi jälleen huikean yleisömäärän, ja kilpailijoita oli saapunut mukaan useista eri maista.

Niko Lehtiranta kilpaili kahdessa eri luokassa, Open Superbike ja IRRC Superbike. 

Edellisenä vuonna Lehtiranta ajoi Supersport-luokassa, ottaen silloin kolme voittoa neljästä ajetusta lähdöstä. Nyt Lehtiranta oli mukana Superike-luokassa nuorimpana kuskina ja 1000-kuutioisella pyörällä, jolla suoranopeus nousee Imatran radalla yli 300 km/h lukemiin.

Pienen haasteen kilpailuun antoi kahden viikon takainen kaatuminen Tsekin IDM-sarjan osakilpailussa – ajolupa lääkäriltä Imatranajoon irtosi vasta samalla viikolla. Jännitysmomentit eivät ennen kisaviikonloppua loppuneet vielä siihen. Loppuviikolla Lehtirannan pyörästä hajosi parempi kisamoottori ja kisaan jouduttiin lähtemään täysin vakiokuntoisella varamoottorilla taistelemaan viritettyjä kisamoottoreita vastaan. 

Luottavaisin mielin Lehtiranta kuitenkin lähti kisaviikonloppuun tiimin kanssa ja kertoi lähtevänsä tekemään parhaansa, mitä olosuhteet antavat myöden. Perjantaina ajot peruttiin kokonaan huonon sään vuoksi ja lauantaina lähdettiin suoraan aika-ajoihin. Open SBK -luokan aika-ajosta Niko nappasi miltei 30 kuljettajan joukosta upeasti neljännen lähtöruudun. IRRC SBK -luokasta Niko raivasi itselleen seitsemännen lähtöruudun, kierrosaikojen ollessa todella pienin eroin. 

Open SBK -luokan ensimmäisessä lähdössä Lehtiranta oli heti kärkiryhmässä kolmantena, mutta kaatuminen oli lähellä ja siinä rytäkässä ilmaantui tekninen vika, vaikka pyörä pysyikin pystyssä. Seurauksena oli pakko kaartaa varikolle ja keskeyttää kilpailu.  

Seuraavana vuorossa oli IRRC SBK -lähtö. Lehtiranta lähtöruudusta seitsemän matkaan ja alkoi määrätietoisesti nousemaan sijoituksia ylöspäin. Viidenneksi noustessa oli ero päässyt venymään hieman seuraaviin, mutta maaliviivalla oli ero kolmanteen ainoastaan 1,3 sekuntia. 

Sunnuntaina vuorossa vielä molempien luokkien toiset kilpailut. Ensimmäisenä puolilta päivin ajettiin Open SBK -luokan kilpailu, joka ajettiin osittain märällä radalla ja kuskeilla nähtiinkin erilaisia rengasvalintoja kisaan. Kolmen tutustumiskierroksen aikana nähtiinkin ratavarikolla useita renkaanvaihtoja ja säätöjä.

Tässä nähtiin mielenkiintoinen tilanne, kun kilpailun johto ohjasi Nikon matkaan ratavarikolta radalle, että ehtii mukaan lähtöruudukkoon warmup-kierrokselle. Varikon portilla ollut henkilö kuitenkin eväsi Lehtirannan pääsyn radalle ja siinä sitten hetken ihmeteltiin, kun toinen pyytää menemään ja toinen ei. Lopputulemana, että Warm-up kierrokselle lähdettiin muiden perään ja sieltä sitten lähtöruutuun.

Lähtöruutuihin järjestäytyessä eteen tuli toinen mielenkiintoinen tilanne, kun Lehtirannan paikkaa ei löytynytkään ja kuski joutui pysähtymään väärän ruudun kohdalla ja nostamaan käden ylös, jotta saataisiin tilanne nopeasti korjattua. Käden nosto ja heiluttelu ei kuitenkaan auttanut, eikä myös tiimin henkilökunnan viestintä kilpailun toimihenkilöille, että kaikki ei ole kunnossa lähtöä varten. Kaikesta huolimatta punalippu lähti pois edestä ja startti oli valmiina alkamaan Nikon tiedostaessaan olevan väärässä lähtöpaikassa. Lehtiranta aloitti heti vahvalla ajolla nousun paremmille sijoille ja ruutulippu heilahti Nikolle kisan kolmantena. 

– Harmi, kun lähdettiin saderenkailla matkaan ja ei tullutkaan lisää vettä taivaalta. Rata kuivui ja saderenkaat sulivat alle, enkä saanut pidettyä parasta vauhtia yllä, Niko kertoi. 

Päivän viimeisenä lähtönä oli vuorossa IRRC SBK -luokan toinen kilpailulähtö. Lehtiranta ei päässyt heti kisan alussa mukaan kärkiryhmään ja joutui raivaamaan tietä ylöspäin ja tässä kohden kärki pääsi hieman karkaamaan liian pitkälle. Myös Tsekin kilpailun kaatumisen ”vammat” alkoivat tekemään kiusaa ja ihan paras terävyys ei enää ollut käytössä. Maalissa kuitenkin upeasti viidentenä. 

Iltasella tulikin sitten noin 15 minuuttia ennen palkintojenjakoa isku vasten kasvoja, kun kilpailun järjestäjä ilmoitti aivan yllättäen 15 sekunnin aikasakon väärästä ruudusta lähdöstä. Tämä tiputti sijoituksen viidenneksi. Tiimi yritti vielä selvittää asiaa, mutta oli liian myöhäistä, koska päätös oli jo tehty. Muutoin hyvä viikonloppu vauhdikkaassa seurassa sai siis hieman ikävän lopun. Ja eniten asiassa harmittaa se, että Lehtiranta yritti korjata tilannetta lähtöruudussa, mutta turhaan. Kaikesta huolimatta nousujohteinen viikonloppu ja tästä hyvä jatkaa. 

Nyt Lehtirannan ohjelmassa on hieman toipumista ja lepoa ennen seuraavaa SM-sarjan osakilpailua, joka ajetaan Alastaron moottoriradalla yksipäiväisenä 27.7.2025. 

Teksti: Lehtiranta Racing tiedotus, kuva: Harjukuvat

Uusin numero