The Tough One enduro

Kisan voitti reilulla marginaalilla David Knight, joka totesi kilpailun jälkeen: ”The Tough One -kisan voittaminen on loistava tapa aloittaa vuosi. Joka toinen vuosi, kun olen voittanut The Tough Onen, olen voittanut myös joko enduron maaimanmestaruuden tai USA:n GNCC:n. Toivottavasti sama tapahtuu myös tänä vuonna. Nautin todella kisasta, ja se oli hyvä treeni ennen Iso-Britannian endurosarjan käynnistymistä.”

Näissä hard enduro koitoksissa ei ole tyypillisesti nähty suomalaisia osallistujia, mutta BMW-kuski Simo Kirssi sijoittui hienosti kympin sakkiin tässä erittäin vaativassa kahden tunnin urakassa.

Seuraavat kisat ovat:
Erzbergrodeo 3.-6.6.
Red Bull Romaniacs 26.-30.6.
Roof of Africa 25.-27.11.

Tulokset:

Position Number Name Town Bike # Laps Penalty
PRO
1 101 DAVID KNIGHT ISLE OF MAN RED BULL KTM 14 02:04:04
2 2 TOM SAGAR OSWESTRY FAST EDDY SUZUKI 14 02:14:13
3 4 DOUGIE LAMPKIN SKIPTON FACTORY BETA 13 02:04:15
4 11 RORY MEAD NEW ZEALAND YAMAHA 13 02:04:28
5 24 PAUL BOLTON CHORLEY EUROTEK KTM 13 02:13:11
6 19 BEN HEMINGWAY EAST KESWICK EUROTEK KTM 12 02:05:12
7 23 JUAN KNIGHT ISLE OF MAN GAS GAS 12 02:06:32
8 22 RICHARD ELLWOOD CUMBRIA KTM 12 02:11:18
9 18 SIMO KIRRSI FINLAND FACTORY BMW 12 02:11:54
10 17 DAVID MYERS CUMBRIA CB KTM 12 02:12:55
11 7 ANDY CRIPPS MANCHESTER KAWASAKI 12 02:13:22
12 102 ANDREAS LETTENBICHLER GERMANY FACTORY BMW 12 02:13:53
13 3 DAN HEMINGWAY YORKS EUROTEK KTM 12 02:14:48
14 5 EDWARD JONES LLANIDOLES KTM 11 02:07:51
15 104 RUDI POSCHL AUSTRIA FACTORY BMW 450X 11 02:09:06
16 117 RIAAN VAN NIEKIRK SOUTH AFRICA KTM SA 11 02:12:00
17 9 MARK JACKSON RIPON EUROTEK KTM 11 02:12:18
18 116 DARRYL CURTIS SOUTH AFRICA KTM SA 11 02:12:20
19 14 DIRK PETER GERMANY KTM 11 02:13:05
20 10 MARTIN CRAVEN DONCASTER EUROTEK FAT CAT KTM 11 02:16:56
21 27 MARKO SIEDEL GERMANY KTM 10 02:06:51
22 118 CHRIS BIRCH NEW ZEALAND KTM SA 10 02:13:20
23 122 CABALLERO BARRIO SPAIN BETA 450 10 02:18:04
24 8 GRAHAM JARVIS HARROGATE MRS SHERCO 9 01:28:44
25 105 PETER WEISS HANSON DENMARK TBA 9 02:07:21
26 21 SAM MYERS CUMBRIA KTM 9 02:08:28
27 16 PAUL EDMONDSON MIDLANDS FAST EDDY SUZUKI 1 00:11:40
28 12 GEOFF WALKER DUDESVILLE RIEJU 250F 1 00:14:58
29 46 KLAUS SORENSON SPAIN KTM 1 00:17:10
– 1 TADDY BLAZUSIAK POLAND KTM RED BULL 0 DNF
– 15 MIKE BROWN USA KTM 0 DNF
– 110 SVEN KIEDROWSKI GERMANY TBA 0 DNF
– 111 RENE DIETRICH GERMANY TBA 0 DNF
– 112 THOMAS ASTRUP GERMANY TBA 0 DNF
– 123 GAZA MELCIOR SPAIN HUSQVARNA 0 DNF
– 124 XEVI LEON SPAIN GAS GAS 0 DNF