SML palkitsi arvokisamitalistejaan

– Kansainvälinen menestys oli mielestäni aika huikea ja enduro edelleen sen lippulaiva, sanoo liiton toimitusjohtaja Kurt Ljungqvist.

– Menestys ei jää kuitenkaan yksinomaan enduron varaan. Kansainvälinen menestys on selkeässä kasvussa myös muissa lajeissa, kuten esimerkiksi road racingissa ja motocrossissa, jatkaa Ljungqvist.

Lauantaina haudan lepoon kotikaupungissaan Hämeenlinnassa siunattu Mika Ahola lukeutui suomalaisen moottoripyöräurheilun kestomenestyjiin.

Ahola voitti upealla urallaan henkilökohtaisen maailmanmestaruuden viisi kertaa peräkkäin vuosina 2007-11. Hän oli voittamassa myös seitsemää joukkuemestaruutta.

– Mikaa kunnioitetaan suuresti ihmisenä ja urheilijana. Häntä jäi suremaan omaisten lisäksi valtava määrä ystäviä myös Suomen ulkopuolella, toteaa Ljungqvist.

Aholan muistoa on kunnioitettu hiljaisella hetkellä tänään myös Barcelonan Palau Sant Jordi-areenalla, jossa ajetaan hallienduron MM-sarjan, eli SuperEnduron kolmas ja vimeinen osakilpailu.

Suomen Moottoriliitto ry, arvokisamitalistit 2011

* MM-mitalistit

Road Racing:
Pekka Päivärinta, MM-kulta

Enduro:
Juha Salminen, MM-kulta
Mika Ahola, MM-kulta
Eero Remes, MM-hopea
Matti Seistola, MM-pronssi
Enduro Indoor: Mika Ahola, MM-pronssi    
Maajoukkue, MM-kulta: Eero Remes, Jari Mattila, Juha Salminen, Marko Tarkkala, Matti Seistola, Valtteri Salonen.
Naisten maajoukkue, MM-hopea: Marita Nyqvist, Hanna Mertsalmi, Charlotte Ljunglin.

Supermoto:
Maajoukkue, MM-pronssi: Mauno Hermunen, Asseri Kingelin,Toni Klem.

Maarata:
Joonas Kylmäkorpi, MM-kulta

* EM-mitalistit

Drag racing:
Top Fuel Bike: Petri Paljakka, EM-hopea
Pro Stock: Fredrik Fredlund, EM-hopea
Funny Bike: Sami Kallio, EM-pronssi    

Trial:
Yli 40-v.: Staffan Floessell, EM-hopea

Euroopan Cup, Classic Cup: Class 1 (Pre 1948) Tapio Rautalammi, Cup-hopea
2 alle 175 ksm: Pekka Veräväinen, Cup-kulta
2b 50 cc: Jussi Veräväinen, Cup-kulta
3 250 ksm: Kari Saarinen, Cup-kulta ja Pentti Elo, Cup-hopea    
4 350 ksm: Kari Saarinen, Cup-kulta

* SM-mitalistit

Road racing:
GP125 cc SM: Valter Patronen, Turun Moottorikerho
Superstock 600 SM: Marko Aarnio, Helsinki Racing Club    
Nordic Superbike SM: Erkka Korpiaho, Turun Moottorikerho    
Supersport B  Suomen Cup: Ville Kyynäräinen, West Coast Racing Club
Superbike B Suomen Cup: Vesa Korpi, Helsinki Racing Club
Sivuvaunut Suomen Cup: Petri Makkula (ajaja), Hämeen Moottorikerho ja Harri Asumaniemi (matkusta), Hämeen Moottorikerho

Drag racing:
Street Bike SM: Jarkko Lehtiö, Finnish Drag Bike Association
Pro Harley Drags SM: Jani Lempinen, Finnish Drag Bike Association
Super Gas Bike SM: Kristo Korpela, Finnish Drag Bike Association
Pro Street Bike SM: Jani Kumpulainen, Finnish Drag Bike Association
Outlaw Bike SM: Kimmo Pulakka, Finnish Drag Bike Association
Funny Bike SM: Markku Poikajärvi, Finnish Drag Bike Association
Junior Bike Suomen Cup: Roni Nieminen, Finnish Drag Bike Association

Trial:
Henkilökohtainen SM: Jussi Haapanen, Hämeen Moottorikerho
Kerhojoukkueiden SM: Hämeen Moottorikerho (Jussi Haapanen, Samuli Magga, Mikko Hanninen, Mika Kortesluoma)
C Suomen Cup: Leevi Paajanen, Tervakosken Moottorikerho
+40 Suomen Cup: Jukka Kuusinen, Tervakosken Moottorikerho
B Suomen Cup    : Jani Markio, Tervakosken Moottorikerho
Nuoret Suomen Cup: Janne Karjalainen, Jyväskylän Moottoriurheilijat

Cross country:
Yleinen Suomen Cup: Tuomas Ahonen, Padasjoen Moottoriurheilijat

Motocross:
A MX1 SM: Tommi Mäkinen,     Pohjois-Karjalan Moottorikerho
A MX2 SM: Atte Jousi, Hyvinkään Moottorikerho
Supercross SM: Antti Pyrhönen, Hyvinkään Moottorikerho
Sivuvaunulliset SM: Matti Sipilä (ajaja), Kangasalan Moottorikerho ja Marko Dammert (matkustaja), Orimattilan Toive    
Kerhojoukkueet SM: Hyvinkään Moottorikerho I (Atte Jousi, Antti Pyrhönen, Jukka Pirinen)
MXJ Suomen Cup: Jaro Pääkkönen, Kuopion Moottorikerho
MX C/A Suomen Cup: Lari Jukola, Hyvinkään Moottorikerho
MXV 40 Suomen Cup: Kimmo Sten, Satakunnan Moottoriklubi
MXV 50 Suomen Cup: Kari Rantanen, Tampereen Motocross
ATV SM: Olli Koskela, Kauhajoen Moottorikerho

Supermoto:
S1 SM: Toni Klem, Kouvolan MC
ATV 450 SM: Timo Lehto, Karhulan Moottorikerho
    
FIM meritumit ja co-meritumit:
Excellent (osallistunut FIM-Rallyyn 25 kertaa): Pekka Kuoppala
Grand (osallistunut FIM-Rallyyn 20 kertaa): Georg Helin, Veli Elläniemi
Kultainen (osallistunut FIM-Rallyyn 15 kertaa): Robin Kuhlbäck
Pronssi (osallistunut FIM-Rallyyn 5 kertaa): Petri Ikonen, Harri Hanhiniemi
Co-Meritum Supreme (matkustaja, osallistunut FIM-Rallyyn 30 kertaa): Mirja Uusiniitty
Co-Meritum Excellent (matkustaja, osallistunut FIM-Rallyyn 25 kertaa): Sirkka Kuoppala
Co-Meritum Grand (matkustaja, osallistunut FIM-Rallyyn 20 kertaa): Pirkko Helin

Enduro:
125 SM: Riku Nikander, Nummelan Moottorikerho
Avoin SM: Oskari Kantonen, ME-Racing Team
250 4T SM: Jari Mattila, Sipoon Moottorikerho
Nuoret SM: Mika Tamminen, Jämsänseudun Moottorikerho
Kerhojoukkueet SM: Sipoon Moottorikerho I (Valtteri Salonen, Jari Mattila, Kjell Söderström)
Veteraanit 40 Suomen Cup: Sasu Enjala, Keravan Motoristiseura
Veteraanit 50 Suomen Cup: Kaj Tötterman,    Helsingin Moottorikerho

Speedway:
Henkilökohtainen SM: Kauko Nieminen, Seinäjoen Moottorikerho
U21 SM: Timo Lahti, Kuusankosken Moottorimieskerho
Kerhojoukkueiden SM:  Sand Blowers HyMK (Andreas Messing, Jari Mäkinen, Aarni Heikkilä, Pasi Pulliainen)
80 cc Suomen Cup: Jooa Partanen, Kuusankosken Moottorimieskerho
Vuoden 80 cc ajajapalkinto: Jooa Partanen, Kuusankosken Moottorimieskerho

Maarata:
Henkilökohtainen SM: Mikko Rahko, Vaasan Moottorikerho

Jääspeedway:
Henkilökohtainen SM: Mats Järf, Vaasan Moottorikerho

Jäärata:
A JR1 SM: Jani Pirttinen, Seinäjoen Moottorikerho
A JR2 SM: Erkki Silvasti, Konneveden Moottorikerho/UA
A JR3 SM: Erkki Silvasti, Konneveden Moottorikerho/UA
Sivuvaunut SM: Pekka Veräväinen (ajaja), Kangasalan Moottorikerho ja Jussi Veräväinen (matkustaja), Hyvinkään Moottorikerho
ATV Open SM: Janne Rantala, Seinäjoen Moottorikerho