Mitalien hohdetta SML:n gaalassa

Suomalaiset moottoripyöräurheilijat saavuttivat päättyneellä kaudella komeasti kolme MM-kultaa.

Niistä pitivät huolen maaratakuljettaja Joonas Kylmäkorpi, ratamoottoripyöräilyn sivuvaunuluokassa kilpaileva Pekka Päivärinta ja supermotossa kultakantaan noussut Mauno Hermunen.

Kylmäkorvella ja Päivärinnalla on molemmilla koossa jo neljä mestaruutta. Kylmäkorpi on ajanut ne lajissaan historiallisesti peräkkäin.

Hermuselle maailmanmestaruus oli uran ensimmäinen.

Suomen Moottoriliitto ry, arvokisamitalistit 2013.
MM-mitalistit:

Road racing:
Pekka Päivärinta, MM-kulta sivuvaunuluokka

Maarata:
Joonas Kylmäkorpi, MM-kulta

Supermoto:
Mauno Hermunen, MM-kulta S1-luokka

Enduro:
Juha Salminen, MM-hopea E1-luokka
Matti Seistola, MM-pronssi E1-luokka

Maailmanncup:
Motocross:
Miska Aaltonen, cup-pronssi veteraanit

EM-mitalistit:
Drag racing:
Fredrik Fredlund, EM-kulta Pro Stock Bike
Samu Kemppainen, EM-hopea Super Twin
Vesa Lipponen, EM-pronssa Super Twin

Supermoto:
Sami Salstola, EM-pronssi S2-luokka

Motocross:
Olli Koskela, EM-pronssi ATV

Enduro:
Sanna Kärkkäinen. EM-hopea

Euroopan cup:
Road racing:
Peetu Paavilainen, pronssi Honda Cup 100

Trial:
Timo Myöhänen, hopea juniorit
Staffan Floessel, pronssi yli 40-v.

Road Racing classic:
Pekka Veräväinen, kulta RR Classic 2 alle 175 cc
Jussi Veräväinen, hopea RR Classic 2B 50 cc
Pentti Elo, kulta RR Classic 3 250 cc
Kari Saarinen, hopea RR Classic 3 250 cc
Pentti Elo, kulta RR Classic 4 350 cc

FIM Meritumit ja Co-meritumit:
Elite (osallistunut FIM-Rallyyn 35 kertaa): Lauri Partanen
Grand (osallistunut FIM-Rallyyn 20 kertaa): Jarmo Rouvinen
Kultainen (osallistunut FIM-Rallyyn 15 kertaa): Jouni Karisalmi
Hopeinen (osallistunut FIM-Rallyyn 10 kertaa); Tapio Kanerva, Pekka Lankinen
Pronssi (osallistunut FIM-Rallyyn 5 kertaa): Eero Hynninen
Co-Meritum Hopeinen (matkustaja, osallistunut FIM-Rallyyn 10 kertaa): Anna-Maija Kanerva
Co-Meritum Pronssinen (matkustaja, osallistunut FIM-Rallyyn 5 kertaa): Erja Hynninen

PM-mitalistit:
Road Racing:
Vesa Kallio, PM-kulta Nordic Superbike
Niko Mäkinen, PM-pronssi Nordic Superbike
Vesa Kallio, PM-kulta Superstock 600
Kenny Koskinen, PM-kulta minimoto Junior A
Niko Lehtiranta, PM-pronssi minimoto Junior A
Kenny Koskinen, PM-kulta MiniGP

Motocross:
Kim Savaste, PM-kulta 85 ksm

Trial:
Tommi Ahvala, PM-kulta veteraanit
Staffan Floessell, PM-hopea veteraanit
Sakari Sipponen, PM-pronssia veteraanit
Veteraanit maajoukkue, PM-kulta: Tommi Ahvala, Staffan Floessell, Sakari Sipponen.

Cross Country:
PM-hopea Senior: Juha Salminen, Marko Leponiemi, Petteri Gustafsson.
PM-hopea Junior: Miro Sihvonen, Miro Lehto, Niko Aitta

SM-mitalistit:
Kerhojoukkueet:
Kerhojoukkueiden SM, Helsingin Moottorikerho I: Henric Stigell, Ludvig Söderberg, Toni Eriksson, joukkueenjohtaja Markus Söderberg.

Trial:
Kerhojoukkueiden SM, Helsingin Moottorikerho: Henri Himmanen, Markus Kulmala, Jussi Jokinen, Tommi Suhonen.

Enduro:
Kerhojoukkueiden SM, Riihimäen MPK Kahvakopla-I: Jari Mattila, Marko Tarkkala, Mika Kaseva.

Speedway:
Kerhojoukkueiden SM, Seinäjoen Moottorikerho (Kotkat): Juha Hautamäki, Kauko Nieminen, Tero Aarnio, Teemu Lahti, Joni Keskinen, Mika Loppi, joukkueenjohtaja Petteri Koivunen.
80 cc kerhojoukkueiden Suomen Cup, Haapajärven Moottorikerho: Niilo Vuolas, Antti Vuolas, joukkueenjohtaja Matti Vuolas.

Jäärata:
Kerhojoukkueiden SM, Valkeakosken Moottorikerho I: Mika Kallio, Vesa Kallio, Jussi Valkeapää.
 
Drag racing:
Street Bike SM: Jyrki Sinisalo, East Coast Riders
Super Gas Bike SM: Jarkko Niemi, Finnish Drag Bike Association
Pro Harley Drags SM: Jani Lempinen, Finnish Drag Bike Association
Super Street Bike SM: Vesa Ruhanen, Finnish Drag Bike Association
Funny Bike SM: Juha Ollikainen, Finnish Drag Bike Association
Junior Bike Suomen Cup: Emmi Nordman, Vallilan Moottoripyöräkerho

Enduro:
E1 SM: Jari Mattila, Riihimäen Moottoripyöräkerho Kahvakopla
E2 SM: Roni Nikander, Nummelan Moottorikerho
E3 SM: Toni Eriksson, Helsingin Moottorikerho
U20 SM: Eemil Pohjola, Jämsänseudun Moottorikerho
Veteraanit 40+ Suomen Cup: Janne Suominen, Jämsänseudun Moottorikerho
Veteraanit 50+ Suomen Cup: Kaj Tötterman, Helsingin Moottorikerho

Cross country:
A SM: Toni Eriksson, Helsingin Moottorikerho

Speedway:
Henkilökohtainen SM: Juha Hautamäki, Seinäjoen Moottorikerho
Nuorten alle 21 v. SM: Timo Lahti, Kuusankosken Moottorimieskerho
80 Suomen Cup: Niilo Vuolas, Haapajärven Moottorikerho

Maarata:
Henkilökohtainen SM: Aki-Pekka Mustonen, Varkaus Racing Team

Jääspeedway:
Henkilökohtainen SM: Mats Järf, Vaasan Moottorikerho

Jäärata:
A JR1 SM: Kari Vehniäinen, Konneveden Moottorikerho/UA
A JR2 SM: Vesa Kallio, Valkeakosken Moottorikerho
A JR3 SM: Erkki Silvasti, Konneveden Moottorikerho/UA
Sivuvaunulliset SM: Jani Aronen, Nurmijärven Moottorikerho
Sivuvaunu matkustaja SM: Kristian Selenius, Helsingin Moottorikerho
Veteraanit SM: Timo Immonen, Varkaus Racing Team
ATV Open SM: Petri Honkanen, Pyhäjärven Moottorikerho

Road racing:
Moto 3 SM: Sami Laaksonen, Helsinki Racing Club
Superstock 600 SM: Vesa Kallio, Valkeakosken Moottorikerho
Nordic Superbike SM: Vesa Kallio, Valkeakosken Moottorikerho
Sivuvaunut SM: Eero Pärm, Viro
Sivuvaunu matkustaja SM: Peeter Küüt, Viro
Supersport B Suomen Cup: Aki Valkila, Helsinki Racing Club
Superbike B Suomen Cup: Mika Hautala, Helsinki Racing Club

Motocross:
Supercross SM: Toni Eriksson, Helsingin Moottorikerho
MX 1 SM: Toni Eriksson, Helsingin Moottorikerho
Vuoden Teko: Toni Eriksson
MX 2 SM: Erki Kahro, Viro
Sivuvaunut SM: Topi Tala, Kangasalan Moottorikerho
Sivuvaunu matkustaja SM: Jussi Veräväinen, Hyvinkään Moottorikerho
MXJ Suomen Cup: Miro Sihvonen, Vantaan Moottorikerho
C/A 80 Suomen Cup: Joel Kolehmainen, Kangasalan Moottorikerho
MXV 35 Suomen Cup: Miska Aaltonen, Turun Moottorikerho
MXV 45 Suomen Cup: Kari Rantanen, Tampereen Motocross
MXV 55 Suomen Cup: Alpo Viitanen, Espoon Moottorikerho
ATV 450 SM: Olli Koskela, Kauhajoen Moottorikelkkailijat

Supermoto:
S1 SM: Kalle Toronen, Karhulan Moottorikerho
Open Suomen Cup: Perttu Martikainen, Imatran Moottorikerho
ATV 450 Suomen Cup: Timo Lehto, Karhulan Moottorikerho

Trial:
Henkilökohtainen SM: Timo Myöhänen, Vammalan Moottorikerho
40 + SM: Sakari Sipponen, Vantaan Moottorikerho
A Suomen Cup: Sami Kymäläinen, MP-Taito
C-Super Suomen Cup: Leevi Lindqvist, MP-Taito
B Suomen Cup    : Mikko Seistola, Hämeen Moottorikerho
Nuoret Suomen Cup: Henry Vierimaa, MP-Taito
SC Suomen Cup: Marko Itäkunnas, Mikkelin Moottorikerho

Samanlaisia ​​uutisia

Viimeisin numero