Lehtiranta villillä kortilla Saksan IDM-sarjan osakilpailuun

Juhannuksena ajetaan Tsekin Mostissa ratamoottoripyöräilyn Saksan mestaruussarjan eli IDM-sarjan sarjan erittäin kovatasoinen osakilpailu, johon West Coast Racing Clubia edustava Niko Lehtiranta pääsi mukaan villillä kortilla. Lehtiranta kilpailee Mostissa Superbike luokassa omalla Yamaha R1 -pyörällään.

Rata ja sarja ylipäätään on Lehtirannalle täysin uusi, joten uuden opiskelua on reilusti tiedossa. Lehtiranta on oppinut ja päässyt yleensä nopeasti aina kiinni uusiin ratoihin. Yhtään ylimääräistä treeniä uudelle radalle ei ehdi kertyä, ennen niin sanottuja virallisia harjoituksia, jotka ajetaan juhannusaattona eli perjantaina. Nuorukainen ei kuitenkaan ota tästä paineita.

– Hienoa päästä ajamaan ulkomaille ja varsinkin tähän kovatasoiseen Saksan sarjaan. Pyörää on saatu kehitettyä koko ajan paremmaksi ajaa, joten innolla odotan mitä viikonloppu tuo tulleessaan. On kiva nähdä mihin oma vauhti täällä riittää. Parhaani teen ja katsotaan viikonlopun jälkeen mihin se riittää, Lehtiranta totesi.

Lehtiranta tiimeineen treenasi vielä Suomessa viimeiseen asti ennen lähtöä kohti Tsekkiä. Treenit olivat tärkeät ja hyvät, koska IDM-sarjassa kaikkien kuljettajien tulee ajaa Pirellin renkailla. Tämä on Lehtirannalle Superbikessa uusi tuttavuus Bridgestonen tilalle, joten oli tärkeää saada hieman ajotuntumaa eri rengasmerkkiin. Itse kilpailukauden Lehtiranta aloitti kesäkuun ensimmäisenä viikonloppuna ajetussa SM-sarjan avausosakilpailussa Motoparkin moottoriradalla. Viikonloppu ja kilpailulähdöt tarjosivat vauhdikasta menoa, kun Lehtiranta haastoi Espanjan ratoja kiertävän Ville Valtosen.

Kummassakin kilpailulähdössä Valtonen ja Lehtiranta karkasivat heti reilusti muilta kuskeilta ja ajoivat täysin omaa kilpailua kärjessä. Molemmissa kilpailulähdöissä maaliin tultiin muutaman sekunnin erolla, Valtonen voittajana ja Lehtiranta toisena.

– Motopark tarjosi hyvää vääntöä, joten tästä on hyvä lähteä katsomaan mihin vauhti riittää IDM-sarjassa, jossa vauhtia on varmasti vielä pykälää enemmän.

Voit seurata Lehtirannan kilpailuviikonlopun vauhtia ja menoa Facebookissa ja Instagramissa.

Teksti: tiedote, kuva: Harjukuvat

Uusin numero