Kantolan kausi jatkuu BSB-sarjassa

Klaukkalalainen ratamoottoripyöräilijä Juho Kantola jatkaa vielä kilpailukauttaan 19.–21.9.2025 Assenin legendaarisella radalla Hollannissa, kun siellä ajetaan British Superbike -sarjan seuraava osakilpailu. 20-vuotias Juho ajaa Ducati Panigale V2 -moottoripyörällä ja hän edustaa DucatiJK36-tiimiä. Luokkana Brittien sarjassa on Quattro Group British Supersport. 

Juho kävi kokeilemassa jo viime kaudella vauhtiaan samaisen sarjan Brands Hatchin osakilpailussa ja siitä jäi erittäin positiivinen kuva niin sarjasta kuin omasta vauhdistakin. Tiimi lähteekin nyt hyvillä mielin jälleen maailman valloitukseen. Assen on toki Juholle uusi rata, mutta taustatietojen mukaan niin se on monelle muullekin kilpakumppanille, koska kyseistä sarjaa ajettiin Supersporttien osalta viimeksi Assenin radalla vuonna 2019. 

– Ihan tosi positiivisin mielin lähden ajamaan. Uskon radan sopivan ajotyylilleni erittäin hyvin ja kun tiimiin saatiin vahvistukseksi vielä Vesa Kallio, niin uskon hänen pystyvän auttamaan minua mahdollisten haasteiden kanssa. Kovaahan siellä mennään, mutta ei kai se pistesija ihan mahdoton ole, hymyilee Juho kisakamoja pakatessa.

Tiimi ajaa vielä kaksi kilpailua Assenin jälkeen samaista sarjaa ensin Oulton Parkissa 3.–5.10. ja sen jälkeen sarjan viimeinen osakilpailu Brands Hatchissa 17.–19.10.2025.

Juhon matkaa maailman huipulle voi seurata ja kannustaa Facebookissa JK36 Racing tai Instagramissa juho.kantola.

Teksti: Ducati JK36 Racing tiedotus, kuva: Harjukuvat

Uusin numero