Kallio valittiin Suomen parhaaksi moottoripyöräurheilijaksi

Vuoden 2014 eri lajien parhaat urheilijat julkistettiin tänään illalla Hartwall Arenalla järjestettävän Urheilugaalan yhteydessä.

Kallio kilpaili viime kaudella belgialaisen Marc VDS Racingin väreissä tiimikaverinaan maailmanmestariksi ajanut Esteve Rabat. Tänä vuonna italialaisessa Italtrans-tiimissä kisaava Kallio jäi Rabatista 57 pistettä.

Pitkällä urallaan jo 200 GP:n rajapyykin ohittanut Kallio, 32, saavutti kaudella 2014 yhteensä kymmenen podiumsijoitusta, jotka koostuivat kolmesta voitosta, kuudesta kakkos- ja yhdestä kolmossijasta. Paalupaikan Kallio valloitti kolme kertaa.

Kallio käynnistää valmistautumisensa tulevaan kauteen todenteolla 10.-12. helmikuuta, jolloin Moto2-luokan ensimmäinen virallinen testijakso ajetaan Valencian Ricardo Tormo-radalla Espanjassa.

Viime vuoden malliin 18 osakilpailua kattava MM-kausi käynnistyy 29. maaliskuuta Losailin radalla Qatarissa.

Lajien parhaat 2014:
Aerobic: Laura Vihervä
Alamäkiluistelu: Salla Kyhälä
Alppilajit: Marcus Sandell
Amerikkalainen jalkapallo: Tommi Pinta
Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen
Ampumaurheilu: Minna Leinonen
Autourheilu: Valtteri Bottas
Biljardi: Jouni Tähti
Curling: Sanna Puustinen
Darts: Lumi Silvan
Freestyle: Antti-Jussi Kemppainen
Futsal: Panu Autio
Golf: Mikko Ilonen
Hiihtosuunnistus: Mervi Pesu
Hockey: Jussi Luhta
Ilmailu: Antti Lehto ja Nikke Luukkainen
Jalkapallo: Roman Eremenko
Jousiammunta: Jean-Pierre Antonios
Judo: Jaakko Alli
Jääkiekko: Teemu Selänne
Jääpallo: Ilari Moisala
Karate: Helena Kuusisto
Kaukalopallo: Jani Kylmämaa
Keilailu: Joonas Jehkinen
Koripallo: Petteri Koponen
Käsipallo: Andreas Rönnberg
Lentopallo: Olli Kunnari
Lumilautailu: Enni Rukajärvi
Maastohiihto: Iivo Niskanen
Melonta: Miika Dietrich
Miekkailu: Niko Vuorinen
Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja
Moottoripyöräily: Mika Kallio
Moottoriveneily: Marcus Johnsson ja Tomas Holmström
Mäkihyppy: Anssi Koivuranta
Nykyaikainen 5-ottelu: Eevi Bengs
Nyrkkeily: Edis Tatli
Paini: Rami Hietaniemi
Painonnosto: Meri Ilmarinen
Pesäpallo: Toni Kohonen
Pikaluistelu: Mika Poutala
Potkunyrkkeily: Hanne Lauslehto
Purjehdus: Tuula Tenkanen
Pyöräily: Jussi Veikkanen
Pyöräsuunnistus: Marika Hara
Pöytätennis: Benedek Olah
Ratsastus: Katja Karjalainen
Raviurheilu: Tuomas Korvenoja
Ringette: Marjukka Virta
Salibandy: Tatu Väänänen
Soutu: Robert Ven
Squash: Olli Tuominen
Sulkapallo: Ville Lång
Suunnistus: Saila Kinni
Taekwondo: Suvi Mikkonen
Taitoluistelu: Kiira Korpi
Tanssiurheilu: Jaak Vainomaa – Taina Savikurki
Tennis: Jarkko Nieminen
Thainyrkkeily: Pok Jääskeläinen
Tikkaurheilu: Tuula Savioja
Triathlon: Kaisa Lehtonen
Uimahypyt: Iira Laatunen
Uinti: Ari-Pekka Liukkonen
Vapaaottelu: Katja Kankaanpää
Vesipallo: Petri Kimari
Voimanosto: Kenneth Sandvik
Voimistelu: Tomi Tuuha
Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola
Yleisurheilu: Antti Ruuskanen