Kallio ja Ajo aika-ajoihin harjoitusten kärkikymmenikössä

Moto2- ja Moto3-luokkien parhaat kierrosajat jäivät voimaan paria kosmeettista muutosta lukuunottamatta jo torstain kahdelta harjoitusjaksolta.

Kova tuuli ja hienoinen sade haittasivat tahtia perjantai-iltana siksi paljon, että kierrosajat eivät enää kohentuneet.

Moto2-luokan kärkikuljettajana aika-ajoon kiiruhtaa japanilainen Takaaki Nakagami lukemin 2.00,924, joista Kallio jäi 1,507 sekuntia.

Moto3-luokan harjoitusten ykkönen on puolestaan espanjalainen Luis Salom ajalla 2.07,341. Ajon ero kärkeen oli 1,240 sekuntia.

Losail, Qatar.
Moto2-luokan 1/17 MM-osakilpailu. Kolmen harjoitusjakson yhdistetty tulolista:

  1. Takaaki Nakagami Japani, Italtrans Racing Team, Kalex 2.00,924    
  2. Esteve Rabat Espanja, Tuenti HP 40, Pons Kalex + 0,092
  3. Pol Espargaro Espanja, Tuenti HP 40, Pons Kalex + 0,186
  4. Scott Redding Iso-Britannia, Marc VDS Racing Team, Kalex + 0,509
  5. Julian Simon Espanja, Italtrans Racing Team, Kalex + 0,914
  6. Simone Corsi Italia, NGM Mobile Racing, Speed Up + 0,922
  7. Dominique Aegerter Sveitsi, Technomag carXpert, Suter + 1,016
  8. Mika Kallio Suomi, Marc VDS Racing Team, Kalex + 1,057
  9. Alex de Angelis San Marino, NGM Mobile Forward Racing, Speed Up + 1,127
10. Nicolas Terol Espanja, Mapfre Aspar Team, Suter + 1,197
11. Ratthapark Wilaroit Thaimaa, Thai Honda PTT Gresini, + 1,399
12. Axel Pons Espanja, Tuenti HP 40, Pons Kalex + 1,603
13. Mike Di Meglio Ranska, Jir Moto2, Motobi + 1,677
14. Johann Zarco Ranska, Came Iodaracing Project, Suter + 1,709
15. Marcel Schrotter Saksa, Desguaces La Torre SAG, Kalex + 1,714

Moto3-luokan 1/17 MM-osakilpailu. Kolmen harjoitusjakson yhdistetty tulolista:
  1. Luis Salom Espanja, Red Bull KTM Ajo, KTM 2.07,341    
  2. Jonas Folger Saksa, Mapfre Aspar Team, Kalex KTM + 0,292
  3. Alex Rins Espanja, Estrella Galicia 0,0, KTM + 0,627
  4. Alex Marquez Espanja, Estrella Galicia 0,0, KTM + 1,010
  5. Niccolo Antonelli Italia, GO&FUN Gresini, FTR Honda + 1,202
  6. Efren Vazquez Espanja, Mahindra Racing, Mahindra + 1,205
  7. Brad Binder Etelä-Afrikka, Ambrogio Racing, Suter Honda + 1,239
  8. Niklas Ajo Suomi, Avant Tecno, KTM + 1,240
  9. Maverick Vinales Espanja, Team Calvo, KTM + 1,261
10. Jakub Kornfeil Tshekki, Redox RW Racing GP, Kalex KTM + 1,270
11. Danny Webb Iso-Britannia, Ambrogio Racing, Suter Honda + 1,425
12. Alan Techer Ranska, CIP, TSR Honda + 1,479
13. Miguel Oliveira Portugali, Mahindra Racing, Mahindra + 1,636
14. Zulfahmi Khairuddin Malesia, Red Bull KTM Ajo, KTM + 1,732
15. Jack Miller Australia, Caretta Technology – RTG, FTR Honda + 1,742
22. Arthur Sissis Australia, Red Bull KTM Ajo, KTM + 2,772