Info-paketti Turun SM-supercrossiin ja -supermotoon

HK Areenan läheisyyteen on jo rakennettu rata kahta eri lajia varten, ja koko viikonlopun kaikkiin luokkiin osallistuu yhteensä noin 200 kilpailijaa motocrossin MM-pronssimitalisti Antti Pyrhösen ja supermoton MM-pronssimitalisti Mauno Hermusen johdolla.

* KILPAILUPAIKKA
– Osoite: Artukaistentie, Artukainen, Turku. HK Areena -jäähallin läheisyys (pohjoispuoli)
– Supercrossrata hallialueen ulkopuolella, supermotoradan asvalttiosuus hallin pysäköintialueella. Myyntialueet sekä kilpailijoiden varikot supercrossradan vieressä, osa varikosta hallin pysäköintialueella. Yleisöpysäköinti hallin pysäköintialueella.
– Autolla / moottoripyörällä kulku kilpailualueelle etelän suunnasta, Messukentänkadun kautta Artukaisten Kiitotielle, jossa lipunmyynti sekä opastus pysäköintialueelle.
– Artukaistentie on suljettu yleiseltä liikenteeltä perjantai 15.6. kello 16:00 alkaen, sunnuntaihin kilpailun päättymiseen saakka. Jalankulku kilpailualueelle kuitenkin Artukaistentienkin kautta (lipunmyynti).

* RADAN TESTAUS
– Turun supercrossrata valmistui tiistaina 12.6., jolloin radalla ajettiin ensimmäiset testiajot.
– Testit jatkuivat keskiviikkona 13.6. kello 15:00-18:00 kilpailuun osallistuvien Turun Moottorikerhon ajajalisenssikuljettajien osalta. Samoilla kuljettajilla on mahdollisuus ajaa myös torstaina 14.6. kello 14:00-16:00.
– Rata tarkastetaan Suomen Moottoriliiton toimesta torstaina 14.6. kello 18:00.
– Talkoisiin osallistuneet Turun Moottorikerhon jäsenet testaavat rataa torstaina 14.6. kello 18:30-20:00.
– Supercrossradan rakentamisesta vastaa Deerhill Track Company (Juuso Valtakari, puh. 040 579 9168), joka rakentaa myös marraskuussa Tampereella Messu- ja Urheilukeskuksessa järjestettävän SM-supercrossin sisähallikilpailun radan.
– Radan supermoto-osuuden on rakentanut Marko Forsman, puh. 040 403 3362.

* LÄHTÖLUETTELOT
– Kilpailun lähtöluettelot löytyvät nettiosoitteesta: http://fin-enduro.com/tmk
– Seuranimet ja -lyhenteet löytyvät Suomen Moottoriliiton nettisivuilta. (http://www.kisat.moottoriliitto.fi/kerhohaku.php?page=12) sekä Turun kilpailun käsiohjelmasta. TMK = Turun Moottorikerho.

* SUPERCROSSIN SM- & SUOMEN CUP -PISTETILANTEET
Kaikki tilastot Suomesta: Suomen Moottoriliitto, www.kisat.moottoriliitto.fi/smpisteet.php?page=7
Kaikki tilastot Suomesta (valitettavasti tilastot eivät olleet juuri nyt ajantasalla kaikkien luokkien kohdalla): www.mylaps.com/championship/index.jsp?id=36458
SM-supercross : www.mylaps.com/championship/view.jsp?id=22933
MXJ Suomen Cup (valitettavasti tilastot eivät olleet juuri nyt ajantasalla kaikkien luokkien kohdalla): www.mylaps.com/championship/view.jsp?id=21814
MXC/A Suomen Cup (valitettavasti tilastot eivät olleet juuri nyt ajantasalla kaikkien luokkien kohdalla): www.mylaps.com/championship/view.jsp?id=22484

* KILPAILUN AIKATAULU
– Lauantai 16.6.2012 on ns. SM-päivä, jolloin ajetaan supercrossin ja supermoton SM-osakilpailut sekä supercrossradalla MXJ-luokan (14-18-vuotiaat) Suomen Cup -osakilpailu.
– Sunnuntai 17.6.2012 ns. harrastepäivä, jolloin ajetaan ainoastaan supercrossradalla, MXC/A-luokan (12-15-vuotiaat) Suomen Cup -osakilpailu sekä MXJ- ja MXB-luokkien (yli 19v.  ”aikuisharrastajat”) kansalliset kilpailut.
– Lauantaina 16.6.2012 kilpailun viralliset avajaiset kello 13:30, jota ennen ajetaan jo harjoituksia, aika-ajoja sekä ensimmäisiä karsintoja. Varsinainen kilvanajo käynnistyy kuitenkin kello 14:00.

Perjantai 15.6.
18.00 – 21.00 (OPEN, S1, MXJ, SM SX) ILMOITTAUTUMINEN
19.00-21.00 KATSASTUS
 
Lauantai 16.6.
06.30 – 07.45 (MXJ) ILMOITTAUTUMINEN
7.00 – 9.00 KATSASTUS
8:00 KAIKKI LUOKAT Kuljettajakokous (supercross lähtöpuomi)
8.00 – 9.30 (SM SX) ILMOITTAUTUMINEN
9 – 11(OPEN, S1) ILMOITTAUTUMINEN
8:25 MXJ Suomen Cup (ryhmä A) Starttiharjoitus 5 min
8:30 MXJ Suomen Cup (ryhmä A) Harjoitus + aika-ajo 15 min + 15 min
9:05 MXJ Suomen Cup (ryhmä B) Starttiharjoitus 5 min
9:10 MXJ Suomen Cup (ryhmä B) Harjoitus + aika-ajo 15 min + 15 min
9:45 MXJ Suomen Cup (ryhmä C) Starttiharjoitus 5 min
9:50 MXJ Suomen Cup (ryhmä C) Harjoitus + aika-ajo 15 min + 15 min
10:25 SX SM (ryhmä A) Starttiharjoitus 5 min
10:30 SX SM (ryhmä A) Harjoitus + aika-ajo 15 min + 15 min
11:05 SX SM (ryhmä B) Starttiharjoitus 5 min
11:10 SX SM (ryhmä B) Harjoitus + aika-ajo 15 min + 15 min
11:40 TAUKO noin 10 min
11:50 SUPERMOTO  Suomen Cup OPEN Harjoitus + aika-ajo 15 min + 15 min
12:25 SUPERMOTO  SM  S1 Harjoitus + aika-ajo 15 min + 15 min
12:55 TAUKO noin 10 min
13:05 MXJ Suomen Cup Karsintaerä (24 kuljettajaa) 6 kierrosta
13:20 SX SM Karsintaerä (24 kuljettajaa) 6 kierrosta
13:30 TAUKO noin 30 min (KILPAILUN AVAJAISET)
14:00 MXJ Suomen Cup alkuerä #1 (20 kuljettajaa) 7 kierrosta
14:15 MXJ Suomen Cup alkuerä #2 (20 kuljettajaa) 7 kierrosta
14:30 SX SM alkuerä #1 (20 kuljettajaa) 10 kierrosta
14:50 SX SM alkuerä #2 (20 kuljettajaa) 10 kierrosta
15:10 TAUKO noin 10 min
15:20 SUPERMOTO  Suomen Cup OPEN 1.erä  (15min 2krs)
15:45 SUPERMOTO
SM  S1  1.erä (15min 2krs)
16:10 TAUKO noin 10 min
16.20 MXJ Suomen Cup last chance (22 kuljettajaa) 6 kierrosta
16:35 SX SM last chance (22 kuljettajaa) 6 kierrosta
16:50 TAUKO noin 10 min
17:00 MXJ Suomen Cup finaalin tutustumiskierros
17:05 MXJ Suomen Cup finaali (20 kuljettajaa) 10 kierrosta
17:30 SX SM finaalin tutustumiskierros
17.35 SX SM finaali (20 kuljettajaa) 16 kierrosta
18:00 SX SX SM kukitus ja palkinnot top 3 ja MXJ Suomen Cup kukitus ja palkinnot top 6
18:10 SUPERMOTO  Suomen Cup OPEN 2.erä (15min 2krs)
18:35 SUPERMOTO  SM  S1 2.erä (15min 2krs)
 klo 18.00-21.00 KATSASTUS
 klo 18.30 – 21.00 (MXJ, MXC/A, MXB) ILMOITTAUTUMINEN
19:00 SUPERMOTO S1 ja OPEN palkintojenjako ja kukitus top 3
 
Sunnuntai 17.6.
klo 6.30 – 8.00 KATSASTUS
klo 7.00 – 9.00 (MXJ, MXC/A, MXB) ILMOITTAUTUMINEN
klo 8.40 KULJETTAJAKOKOUS
09.00 – 09.25 MXB (ryhmä A) Harjoitus + aika-ajo 10 min + 15 min
09.30 – 09.55 MXB (ryhmä B) Harjoitus + aika-ajo 10 min + 15 min
10.00 – 10.25 MXJ (A-ryhmä) Harjoitus + aika-ajo 10 min + 15 min
10.30 – 10.55 MXJ (B-ryhmä) Harjoitus + aika-ajo 10 min + 15 min
11.00 – 11.25 MXC/A Suomen Cup (ryhmä A) Harjoitus + aika-ajo 10 min + 15 min
11.30 – 11.55 MXC/A Suomen Cup (ryhmä B) Harjoitus + aika-ajo 10 min + 15 min
12.00 -> karsintaerät non-stop
MXB Karsintaerä 6 kierrosta
MXJ Karsintaerä 6 kierrosta
MXC/A Suomen Cup Karsintaerä 6 kierrosta
 
ALKUERÄT
13.15 – 13.25 MXB Alkuerä #1 (20 kuljettajaa) 7 kierrosta
13.30 – 13.40 MXB Alkuerä #2 (20 kuljettajaa) 7 kierrosta
13.45 – 13.55 MXJ Alkuerä #1 (20 kuljettajaa) 7 kierrosta
14.00 – 14.10 MXJ Alkuerä #2 (20 kuljettajaa) 7 kierrosta
14.15 – 14.25 MXC/A Suomen Cup Alkuerä #1 (20 kuljettajaa) 7 kierrosta
14.30 – 14.40 MXC/A Suomen Cup Alkuerä #2 (20 kuljettajaa) 7 kierrosta
14.40 – 15.15 Radantasaustauko
15.15 -> last chance non-stop
MXB Last chance (22 kuljettajaa) 6 kierrosta
MXJ Last chance (22 kuljettajaa) 6 kierrosta
MXC/A Suomen Cup Last chance (22 kuljettajaa) 6 kierrosta
 
FINAALIT
16.00 – 16.05 MXB Finaalin tutustumiskierros
16.05 – 16.20 MXB Finaali 10 kierrosta
16.25 – 16.30 MXJ Finaalin tutustumiskierros
16.30 – 16.45 MXJ Finaali 10 kierrosta
16.50 – 16.55 MXC/A Suomen Cup Finaalin tutustumiskierros
16.55 – 17.10 MXC/A Suomen Cup Finaali 10 kierrosta
Heti viimeisen erän jälkeen kukitus ja palkinnot (top 6 jokaisesta luokasta)

* KISARADIO
– Kilpailuselostukset ovat kuunneltavissa kilpailualueella ja sen läheisyydessä radiotaajuudella 95,6 MHz.

* KILPAILUN SUOJELIJA
Suomen puolustusministeri Stefan Wallin toimii kilpailun virallisena suojelijana.

Lisätiedot:
www.turunmoottorikerho.fi