Hermusesta vuoden 2013 paras moottoripyöräurheilija Suomessa

Vantaalainen Hermunen, 25, saavutti viime vuonna uransa ensimmäisen henkilökohtaisen maailmanmestaruuden.

Hermusen henkilökohtaisiin ansioihin viime vuonna lukeutui myös lajin Italian mestaruus.

– No, eipä tässä mitään ihmeellisiä fiiliksiä ainakaan ole, mutta onhan se aina hienoa voittaa. Ja kiva, että näinkin pieni laji menee isompien mp-lajien edelle, vaikka ei sillä lajilla urheilijan kanssa mitään tekemistä olekaan, Hermunen totesi saadessaan tiedon valinnasta.

Hermusen lisäksi vuonna 2013 suomalaiskuljettajista maailmanmestaruuksiin ylsivät neljännen peräkkäisen tittelin maaradalla ajanut Joonas Kylmäkorpi ja Pekka Päivärinta, joka saavutti niin ikään uransa neljännen mestaruuden ratamoottoripyöräilyn sivuvaunuluokassa.

Kylmäkorpi edelsi Hermusta urheilutoimittajien perinteisesti suorittamissa lajien parhaiden valinnoissa vuoden 2012 moottoripyöräurheilijan ominaisuudessa. Vuonna 2010 parhaaksi valittiin Mika Ahola ja 2011 Juha Salminen enduron maailmanmestareina.

Viime viikonvaihteessa kauden kahdella voitolla Brasiliassa avannut Hermunen palaa MM-sarjan osalta tositoimiin kolmen kuukauden kuluttua.

Yhdeksän osakilpailua kattava MM-sarja käynnistyy 20. huhtikuuta Ranskan Rivesaltesissa. Estradi on sama, jossa Hermunen varmisti maailmanmestaruuden 22. syyskuuta.

* Lajien parhaiden lista kokonaisuudessaan (äänestykseen osallistui 446 toimittajaa):
Aerobic: Laura Vihervä
Alamäkiluistelu: Miikka Jouhkimainen
Alppilajit: Andreas Romar
Amerikkalainen jalkapallo: Max Ehlert
Ampumahiihto: Kaisa Mäkäräinen
Ampumaurheilu: Juho Kurki
Autourheilu: Kimi Räikkönen
Biljardi: Robin Hull
Curling: Tomi Rantamäki
Darts: Jarkko Komula ja Jani Haavisto
Freestyle: Jouni Pellinen
Futsal: Panu Autio
Golf: Mikko Ilonen
Hiihtosuunnistus: Mervi Pesu
Hockey: Simo Mäkelä
Ilmailu: Harri Hirvola ja Visa-Matti Leinikki
Jalkapallo: Niklas Moisander
Jousiammunta: Jean-Pierre Antonios
Judo: Jaana Sundberg
Jääkiekko: Tuukka Rask
Jääpallo: Tomi Hauska
Karate: Helena Kuusisto
Kaukalopallo: Harri Hautajoki
Keilailu: Osku Palermaa
Koripallo: Petteri Koponen
Käsipallo: Andreas Rönnberg
Lentopallo: Urpo Sivula
Lumilautailu: Roope Tonteri
Maastohiihto: Krista Lähteenmäki
Melonta: Anne Rikala
Miekkailu: Niko Vuorinen
Moottorikelkkailu: Aki Pihlaja
Moottoripyöräily: Mauno Hermunen
Moottoriveneily: Sami Seliö
Mäkihyppy: Lauri Asikainen
Nykyaikainen 5-ottelu: Eevi Bengs
Nyrkkeily: Edis Tatli
Paini: Rami Hietaniemi
Painonnosto: Meri Ilmarinen
Pesäpallo: Jani Komulainen
Pikaluistelu: Pekka Koskela
Potkunyrkkeily: Jarkko Jussila
Purjehdus: Tuula Tenkanen
Pyöräily: Jussi Veikkanen
Pöytätennis: Benedek Olah
Ratsastus: Elmo Jankari
Raviurheilu: Markku Nieminen
Ringette: Anne Pohjola
Salibandy: Tatu Väänänen
Soutu: Ulla Varvio
Squash: Olli Tuominen
Sulkapallo: Ville Lång
Suunnistus: Mårten Boström
Taekwondo: Suvi Mikkonen
Taitoluistelu: Matthias Versluis
Tanssiurheilu: Jaak Vainomaa/Taina Savikurki
Tennis: Jarkko Nieminen
Thainyrkkeily: Tessa Kakkonen
Tikkaurheilu: Liisa Hautaniemi
Triathlon: Darby Thomas
Uinti: Matti Mattsson
Vapaaottelu: Tom Niinimäki
Vesipallo: Kim Jernmark
Voimanosto: Antti Savolainen
Voimistelu: Petrus Laulumaa
Yhdistetty: Ilkka Herola
Yleisurheilu: Tero Pitkämäki