Motocrossin joukkueiden Suomen mestaruudet ratkaistaan viikonloppuna Heinolassa

Edellisen maahantuojan lopetettua toimintansa Benelli oli hetken ilman Suomen-maahantuojaa, mutta AutoBike on tuonut merkin uudelleen kotimaan markkinoille.
Tuusulalaislähtöinen powersport-talo AutoBike on aloittanut Benelli-moottoripyörien uutena maahantuojana. Siitä, että merkki on jo tuttu, ei varmasti ole haittaa ja AutoBiken toimitusjohtaja Tomi Oinonen kertoo vastaanoton olleen jopa yllättävän hyvä.
– Mielestäni asia on otettu hyvin vastaan. Olemme vasta aloittaneet ja pyöriä on myyty nyt syksyä vastaan jo parikymmentä.
Uusien tuulien myötä myös saatavilla oleva mallisto muuttuu hieman. Sen selkärangan muodostavat edelleen TRK-mallit, mutta nyt perusmalli on 702, joka on saanut rinnalleen 902:n – molemmista on saatavilla kaksi versiota. Niiden lisäksi saatavilla on Tornado-nakupyörä, Leoncino-cruiser ja BKX sekä 300- että 125-kuutioisina versioina.
– Tarkastimme hintoja hieman alaspäin, ja aivan erityisesti tuntuu, että TRK 902:lle on kysyntää. Myimme ensimmäisen pyörän jo ennen kuin niitä saatiin maahan, Oinonen kertoo.
AutoBikellä on omat toimipisteet Tuusulassa, Nurmijärvellä ja Hyvinkäällä. Lisäksi Benelliä jälleenmyyvät Markkinointi Mika Lehtinen Raumalla, Yarde Seinäjoen kupeessa sekä Kaasari Haukiputaalla, joten myyntiverkosto on kohtuullisen kattava. Lisääkin kuitenkin mahtuu ja Oinonen rohkaisee Benellin jälleenmyynnistä kiinnostuneita ottamaan yhteyttä.
Lisätietoa: www.benellimoto.fi