Biketeamin ja Eurobikerin avajaiset houkuttelivat motoristit Vantaalle

Viileä sää ei hillinnyt kiinnostusta uuden suurmyymälän avajaisissa.

Vantaan uusi moottoripyöräkeskittymä kerää saman katon alle useita toimijoita: Biketeamin uudet ja käytetyt moottoripyörät sekä huoltopalvelut, PeterPanBiken matkailupalvelut ja Eurobikerin ajovaruste- ja tarvikevalikoiman. Vaikka uusi myymälä on ollut auki jo parin viikon ajan, 28. maaliskuuta järjestetyt viralliset avajaiset keräsivät paikalle runsaasti motoristeja.

– Ennen ovien avautumista ulos muodostui pitkä jono, myhäilee Biketeamin Tomi Kurkilahti.

Uuden toimipisteen alemmassa kerroksessa oleva Biketeamin uusi myymälä mahdollistaa moottoripyörien tyylikkään esillepanon ja aiempaa selkeämmän jaottelun merkeittäin. Samassa kerroksessa ovat myös käytetyt pyörät ja kahdeksasta työkohdasta koostuva huolto.

– Jo se, että saamme nostettua meille tulevat tavarat, erityisesti pyörät, lastauslaiturilta suoraan sisään, on merkittävä edistysaskel. Ja kerrosten välisessä siirrossa auttaa tavarahissi, Kurkilahti toteaa.

Ylemmästä kerroksesta löytyy Eurobikerin varuste- ja tarvikemyymälä, jossa kävi koko päivän ajan tasainen yleisövirta. Myös Eurobikerin myymälä on aiempaa selkeämpi.

Avajaisissa oli mukana myös muita alan toimijoita, kuten Touring Finlandia, BMW Moottoripyöräkerho ja DriveGo-prätkäkoulu.

Uusi liike sijaitsee Kehä III:n varrella, Lahdentien ja Tuusulantien välissä osoitteessa Kuninkaalantie 19, joten sen saavutettavuus on ensiluokkainen.

Uusin numero