Päivärinta ja Hänni toisia Lausitzissa

Julkaistu 2010-04-26, 06:04
Uutiset

Pekka Päivärinta ja Adolf Hänni ajoivat toisiksi sunnuntaina Lausitzissa ratamoottoripyörien sivuvaunuluokan ensimmäisessä Saksan mestaruusosakilpailussa.

Kilpailun voittivat isäntämaan Kurt Hock ja Enrico Becker puolella pyörän mitalla.

Päivärinta ja Hänni ajavat MM-sarjan lisäksi mahdollisimman monta Saksan sarjan osakilpailua, joita on yhteensä seitsemän.

Suomalais-sveitsiläinen pari lähti tapahtumarikkaaseen kisaan kolmannesta ruudusta. Keltaisia lippuja oli pystyssä yhtenään ja ohittaminen niiden aikana oli kielletty. Lisäksi kierroksella ohitettavat tekivät ajamisen hankalaksi ja Hock pääsi karkuun. Muutaman viimeisen kierroksen aikana hänet kuitenkin ajettiin kiinni ja ruutulipulla hyvää oli Hockin eduksi vain 0,1 sekuntia.

Päivärinta ja Hänni ajoivat kilpailussa viikonlopun nopeimman kierroksen 1.45,7, joka on lähellä sivuvaunujen rataennätystä.

Seuraava tosikoitos on äitienpäivänä Saksan Schleizissa, jossa ajetaan kauden toinen MM-osakilpailu. Päivärinta ja Hänni johtavat MM-sarjaa ennen Schleizia Le Mansin viikon takaisen voittonsa ansiosta.

Artikkelia on kommentoitu
0
kertaa

Kirjoita uusi kommentti

Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja
Uutiset

Hae

Kirjautuminen

Tykkää Bike.fi Facebookissa

Tilaa ilmainen uutiskirje

Videoleikkeet (0 kpl)

Ei sisältöä

Kuvagalleria (918 kpl)

Talli (170 kpl)

BikeTwitter