Ei enää vapaata nopeutta autobahneilla
2008-04-14 Autobahn ei enää kauan ole vapaan nopeuden tyyssija. Ensimmäisenä Saksassa Bremenin osavaltio on säätänyt 120 km/h kattonopeuden moottoriteille.
Käytännössä kattonopeuden säätämisellä Bremenissä ei kuitenkaan ole suurta merkitystä, sillä se on Saksan pienin osavaltio. Bremenissä on vain 60 kilometriä moottoriteitä... Tämä on silti selvä merkki siitä, mihin suuntaan Saksassa ollaan menossa.
Kehityssuunnan syy on selvä; päästöjä vähentämällä pyritään polttoaineen säästöön ja sitä kautta tietenkin ympäristöystävällisyyteen. Suomessa huippunopeus moottoriteillä on jo pitkään ollut 120 km/h, mutta rajoitukset muilla teillä ovat taatusti tiukkenemaan päin myös meillä.
Mitä mieltä sinä olet tästä asiasta?
Teksti: Max_Ekqvist
Sinun on oltava kirjautuneena Biken sivuille kommentoidaksesi artikkelia.
Rekisteröidy käyttääjksi tai kirjaudu sisään.
|
2008-04-14 19:03 Kirjoitti: Wyzyy
Jees. Pitkään ollu haavena päästä autobaanalle mennä ajaan ja siihen mennessä kun siihen on mahdollisuutta niin kaikki kielletään. Ja muutenkin tämä liikenne valvonta ym. on mennyt täysin järjettömäksi. Ihmisiin tässä pitäs järkeä saada eikä lisää rajoituksia. jepjep suunta alaspäin
|
|
2008-04-17 10:03 Kirjoitti: KM-H
Mielestäni Saksaankin on ihan hyvä tulla tällaisia rajoituksia, uskoisin että Saksan baanoilla tapahtuu paljon enemmän kuolonkolareita kuin suomen moottoriteillä, johtuen juurikin näistä nopeuksista.
|
|
2008-04-17 18:52 Kirjoitti: mieesamie
Käytännössä nopeudet ovat rajoitetut baanojen ruuhkaisuuden vuoksi, etenkin päivällä. Vilkkaimmat osuudet jopa iltamyöhään. Matkan joutuisuuteen rajoituksilla tuskin on vaikutusta mutta onhan se mukava edes hetkittäin päästellä lujaa ja luvan kanssa.
|
|
2008-04-18 22:55 Kirjoitti: mikko79
Vähän naurettavaa, Siis lähinnä jos suomessa vielä nykyisestä pudotetaan rajoituksia. Nykyäänkin joutuu monilla osuuksilla turhaan jarruttelemaan.
|
|
2008-04-23 11:39 Kirjoitti: JHolmes
On sitten vähän turvallisempaa liikua sielläkin päin! Minusta voisi kyllä olla motareiden ja muiden hyvien teiden katto 140km/h 120 sijaan!
|
|
2008-04-23 15:49 Kirjoitti: rantty
Onhan se ymmärrettävää noin ympäristön kannalta...Itse en kyllä juurikaan pidä tuosta 120km/h rajoituksesta...mieluummin ottaisin siihen sen 20km/h lisää päälle
|
|
2008-05-06 02:29 Kirjoitti: Ceepra
Ei siitä narun tiukentamisesta yleensä mitään hyvää seuraa. Ei hyvä!
|
Uusimmat
- Salmisella ja Tarkkalalla kivikkoinen urakka Turkissa
- Viikonlopun menovinkit 03.-05.09.
- Ahola hyppää suureen tuntemattomaan Turkissa
- Kallio Ajon Moto2 -tiimiin?
- SM Road Racing, Kemora, 27.-29.08.
- Penna Suomen mestariksi BMW:llä
- Ajo Motorsportin Cortese toiseksi USA:ssa
- Hermunen nousi MM-pisteissä viidenneksi
- Ahola ampaisi karkuteille
- Remeksen loppukiri puri
Lähiaikoina kommentoidut uutiset ja videot
- Road Racing mestaruudet ratkotaan viikonloppuna Kemorassa
- Road Racing mestaruudet ratkotaan viikonloppuna Kemorassa
- Jännitys säilyy päätöskisaan
- Front flip maailmanennätys
- Suomalainen takaa-ajopätkä
- Suomalainen takaa-ajopätkä
- Factory Husqvarna
- Kesähanskat ja + 2 astetta, en suosittele!
- Tapahtui Valkensvaardissa
- Tapahtui Valkensvaardissa







